dodano: 2012-12-08 20:19:10

Konsultacje obywatelskie z burmistrzem

5 i 7 grudnia w czytelni biblioteki miejskiej odbyły się konsultacje obywatelskie, na które przybyli: burmistrz miasta Andrzej Krzysztofiak, wiceburmistrz Piotr Halagiera, wiceburmistrz Roman Bera, skarbnik miasta Elżbieta Mankiewicz, gospodarz miasta Jolanta Grau. Przybyli na konsultacje także mieszkańcy, którzy bardzo chętnie zadawali pytania gościom biblioteki. Dyskusja naturalnie zdominowana była problemem odpadów komunalnych i sposobu naliczania kwot za ich wywiezienie.Nad tematem dyskutowano prawie cztery godziny, bowiem wzbudza on nadal wiele kontrowersji. Od 1 lipca 2013 roku zmieni się sposób naliczania opłat za odpady. Nowelizacja przepisów daje możliwość wyboru jednej z czterech metod naliczania. Pierwszy z nich prawdopodobnie burmistrz zarekomenduje radnym miejskim:

1. jako ryczałt od gospodarstwa domowego.

Sposoby, które nie będą rekomendowane radnym miejski:
2. w wysokości zależnej od powierzchni lokalu mieszkalnego,
3. w wysokości zależnej od  ilości zużytej wody,
4. w wysokości zależnej od osób zamieszkujących nieruchomość.

Burmistrz Miasta cały czas czeka na sugestie mieszkańców dotyczące wyboru metody określania stawki drogą telefoniczną pod numerem 55 64-64-783 lub e-mail: info@um.kwidzyn.pl
Poza, trwającymi długo konsultacjami "śmieciowymi" dyskutowano także nad budżetem na rok 2013, sytuacją na rynku pracy, ale i także nad problemami, które niepokoją mieszkańców, a dzięki takim spotkaniom, jak w bibliotece - mają możliwość wyrażenia ich publicznie. Pytano o oświetlenie na ulicach, porządek.