dodano: 2012-12-08 20:31:39

Maraton Pisania Listów z Amnesty International

8 grudnia - czyli na dwa dni przed rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w bibliotece miejskiej mieszkańcy Kwidzyna mogli uczestniczyć w kwidzyńskim maratonie w obronie więźniów sumienia. Napisaliśmy 119 listów w obronie ludzi, wobec których łamie się prawa człowieka: torturuje, przetrzymuje w więzieniu bez postawienia zarzutów i bez postawienia przed sądem [ponad 10 lat], bezprawnie wysiedla, łamie się prawa do swobodnego wyrażania poglądów, prawo do godziwego zarobku, mieszkania, jedzenia.
Mieszkańcy Kwidzyna okazali swą solidarność z wszystkimi więźniami sumienia. W części szkół kwidzyńskich [ZSP 4, II LO] akcje związane z edukacją dla praw człowieka odbywały się w tygodniu poprzedzającym maraton biblioteczny, stąd duża liczba uczestników maratonu pochodziła właśnie z tych placówek.
Mieszkańcy przychodzili do biblioteki, pisali listy, uczestniczyli w happeningu, wykonali lampiony maratonowe, oglądali filmy.