dodano: 2020-02-03 14:13:09

Smaki Powiśla - Grażyna Michalik

13 lutego o 17:00 w ramach "Wagonu Kultury" odbędzie się spotkanie z Grażyną Michalik - autorką książki "Smaki Powiśla", w której zebrała wszystkie charakterystyczne dla naszego regionu przepisy używane na co dzień i od święta. O powiślańskich przysmakach będzie można nie tylko posłuchać, ale również ich spróbować podczas degustacji potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Kwidzyn.

Przepisy [ze "Smaków..."] pochodzą od sztumian oraz kwidzynian mieszkających na Powiślu od urodzenia, inne są wiernymi tłumaczeniami przepisów przekazanych przez mieszkańców Sztumu i Kwidzyna sprzed 1945 roku, a część stanowią zapamiętane smaki z dzieciństwa. Myślę, że niektórzy czytelnicy odnajdą swoje wspomnienie, cząstkę wspólnie obchodzonych świąt, odpustowego obiadu, smak chwil spędzonych z najbliższymi za stołem. Może będzie to dobra okazja do uporządkowania własnych cydelków z przepisami na ulubione potrawy. Wszak najcenniejszym posagiem jest nie tylko pieniądz, jak mawiała moja babcia, ale przede wszystkim gospodarność, oszczędność i znajomość sztuki kulinarnej - pisze w swojej książce Grażyna Michalik.

Spotkanie odbędzie się w "Wagonie Kultury" czyli pomieszczeniu piwnicznym. Wejście znajduje się na zewnątrz biblioteki, na  poziomie -1, na prawo od drzwi głównych.