Sponsor:
dodano: 2012-12-12 12:21:06

Zakup komputerów dofinansowano ze środków IK

Biblioteka Miejsko - Powiatowa w Kwidzynie otrzymała dotację od Instytutu Książki na zakup ośmiu komputerów. Siedem komputerów służyć będzie czytelnikom w czytelni dla dzieci i w czytelni dla dorosłych biblioteki miejskiej a jeden w dziale gromadzenia i opracowania zbiorów. Nowe komputery podniosą standard usług Biblioteki Miejsko - Powiatowej. Dzięki ich zakupowi czytelnicy będą mogli realizować swoje potrzeby związane z dostępem do wiedzy w internecie, łatwiej i szybciej odnajdywać informację. Udział biblioteki miejskiej w programie Instytutu Książki "Kraszewski. Komputery dla bibliotek" ułatwi efektywne realizowanie podstawowego zadania biblioteki - zaspokajanie potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych ogółu społeczeństwa miasta Kwidzyna i Powiatu Kwidzyńskiego.
Nowe komputery w bibliotece cieszą szczególnie dzieci. Do tej pory w bibliotece obowiązywał system kolejkowy w korzystaniu z komputerów. Dzieci, które w domu nie maja dostępu do komputera lub internetu korzystały ze sprzętu bibliotecznego zmieniając się co 30 minut. Teraz każdy może swobodnie korzystać z sieci internetowej bez limitu czasu.
Nie jest to jedyne rozszerzenie usług informatycznych biblioteki miejskiej. Od nowego roku biblioteka unowocześni informatyczny system obsługi czytelników i zbiorów wprowadzając nowoczesny format danych MARC21.
Dzięki temu będzie istniała możliwość przepływu danych o zbiorach pomiędzy większością najnowocześniejszych bibliotek w Polsce [w tym Biblioteką Narodową w Warszawie] a Biblioteką Miejsko - Powiatową w Kwidzynie. W praktyce dla czytelnika  naszej biblioteki oznacza to skrócenie procesu wyszukiwania informacji o książce i szybszy do niej dostęp. Czytelnicy poprzez jedno kliknięcie otrzymają informację o tym gdzie w powiecie kwidzyńskim, woj.pomorskim, Polsce znajduje się książka czy można ja zamówić.
Nowy system biblioteczny daje też możliwość zapisywania się czytelników do biblioteki on-line. Umożliwia czytelnikom samodzielne zakładanie kont w bibliotece. Tożsamość czytelnika podlega ostatecznej weryfikacji podczas wizyty w bibliotece. Na koncie czytelnika dostępne są m.in. funkcje zdalnej rezerwacji i zamawiania wybranych pozycji.