- +   -

Biblioteka miejsko-powiatowa w Kwidzynie


BIERZEMY UDZIAŁ
W PROGRAMACH:
Poleć znajomemu
Wyślij
dodano: 2021-09-01 13:38:20

II wojna światowa na plakatach

Od dzisiaj do końca września przed biblioteką dostępna jest wystawa plenerowa "II wojna światowa na plakatach". 

Konflikty zbrojne prowadzi się nie tylko przy użyciu piechoty, czołgów i samolotów. Każda strona konfliktu, dążąc do zwycięstwa, musi prowadzić wojnę propagandową, dzięki której będzie mogła mobilizować i zwalczać wrogów. W czasie II wojny światowej propaganda urosła do rangi ogromnego pola bitwy, na którym alianci starli się z państwami Osi. Plakaty miały trafiać do świadomości odbiorców poprzez wykorzystanie bodźców wzrokowych i wizualnych. Wykorzystywały zasadnicze elementy: grafikę oraz tekst. Do tworzenia plakatów wielokrotnie zatrudniano profesjonalnych grafików. 

Wystawa zawiera zbiór plakatów ukazujących w jaki sposób starano się dotrzeć do odbiorcy w latach trwania II wojny światowej. Część z nich przedstawia zagrożenie płynące ze strony przeciwnika, kolejne są zachętą by wesprzeć finansowo wojsko. Zbiór prezentuje plakaty zarówno polskie, niemieckie, sowieckie, angloamerykańskie 
czy włoskie. Pokazują one zabiegi propagandowe wykorzystywane w latach 1939 - 1945. W dobie przed powszechną dostępnością mediów, plakaty były najlepszym sposobem na zmobilizowanie społeczeństwa do wysiłku, informowania oraz manipulowania ludźmi.

Materiały dostępne dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej im. Jana Łaskiego Młodszego w Łasku ze zbiorów specjalnych.